5 prostych wskazówek bezpieczeństwa RODO

W 2018 roku w opinii publicznej zawrzało w związku z wprowadzeniem Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Wytyczne wydawały się być dość rygorystyczne. Jednak sen z powiek przedsiębiorców spędzały kary administracyjne, sięgające do 20 mln euro. Dziś nauczyliśmy się rozwiązań i dostosowanie do wytycznych nie jest już takie straszne. Poniżej prezentujemy pięć prostych wskazówek, których stosowanie pomoże nie tylko w dbaniu o wytyczne RODO, ale w ogólnym bezpieczeństwie danych.

 1. Ustaw hasło na komputerze i urządzeniach mobilnych (tablet, telefon).
  Tworząc swoje hasło postaraj się, aby nie było proste i popularne. Tak, w świecie haseł powstały już rankingi! Jak podaje artykuł wirtualnemedia.pl czołowe miejsca popularności haseł zajmują proste ciągi cyfr: „123456”, „1234567” itp. Królują także pojedyncze słowa jak „password” (drugie miejsce) czy „qwerty” (czwarte miejsce). Wprowadź do swojego hasła przynajmniej jedną wielką literę, pomieszaj litery z cyframi i użyj znaku specjalnego, a na pewno utrudnisz dostęp do danych wrażliwych, którymi zarządzasz.
 1. Wyłącz zapamiętywanie haseł w przeglądarce.
  To wygodna funkcja, ale niestety zgubna. Przede wszystkim zapamiętaj, aby nie zachowywać haseł na urządzeniach służbowych, do których mogą mieć dostęp inne osoby. Taka opcja jest już szczególnie niebezpieczna.
 2. Pamiętaj o blokowaniu komputera, kiedy od niego odchodzisz.
  Nawet najlepsze hasło nie pomoże jeśli sprzęt nie będzie wymagał podania go. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku niezablokowanego komputera. Puste krzesło przy biurku, niezabezpieczony dostęp do komputera i przeciągająca się rozmowa, która miała trwać tylko chwilę. Oto najprostszy scenariusz na dużą tragedię.
 3. Zmieniaj hasło co 90 dni.
  Co tu dużo mówić – dobra zmiana nie jest zła! 🙂 Okresowa zamiana hasła pozwala uciąć dostęp do systemu osobom nieautoryzowanym. To dobra praktyka, która pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji, gdy ktoś poznał Twoje hasło.
 4. Nie zapisuj hasła na kartce.
  Hasła są najbezpieczniejsze w naszych pamięciach. Zapisane w kalendarzu, notesie czy na kartce mogą w łatwy sposób dostać się w niepowołane ręce.

Pięć prostych i przy tym dobrych, fundamentalnych rozwiązań. Stosuj te wskazówki, a na pewno wzmocnisz zabezpieczenie danych. Tym samym unikniesz przekroczeń prawnych. Część z porad, jak widać, jest sprawą do załatwienia tylko raz (np. zmiana ustawień przeglądarki). Resztę proponujemy poćwiczyć, wtedy szybko wejdzie w nawyk.

P.S. Piękne masz imię! Ale dla bezpieczeństwa, jego również nie używaj jako hasła.